Acaip Hayvanlar Balıklar

Anemon

Anemon

Deniz anemon u dünyası oldukça güzel ortak çıkarlara dayanan ve başarılı bir adaptasyon süreci geçirmiş deniz akvaryumu mercan türüne ait bir dünyadır.

Deniz anemonu nedir dersek, yaşamın gizemlerini barındıran, yaşama adapte olma kabiliyetini üst noktaya çıkaran, aynı zamanda yaşam ortamında bulunan canlıların bazılarıyla simbiyotik aşk ortaklığı kurmayı da becerebilen ve yine adeta paylaşma dersi veren bir mercandır diyebiliriz. Deniz anemonu çeşitliliği ayrı bir cazibe iken adeta görünmeyen can varlığını temsil eder. Deniz anemonu dünyası makalemizde deniz akvaryumu mercanlarından anemonları tanımaya çalışacağız. Makalemize farklı türleri ve deniz akvaryumundaki ihtiyaçlarını bulabilirsiniz.

Deniz anemonu nedir diye düşündüğümüzde elbette bir canlıdır, mercandır, hayvandır diyebiliriz. Yapı taşı nasıl diye bakacak olursak, tentakülleri sayesinde korunan ve tentakülleri altında ve orta kısımda barındırdığı ağzı sayesinde beslenen omurgasız bir canlıdır.

Tutunma ve yapışma özelliği bulunan alt kısmı sayesinde oyuk ve kaya altlarına yerleşirler.

Ölü balık, karides, partüküller, planktonlar ile beslenebilirler. Kolları yakıcıdır ve bu kollar arasında yalnızca anemonlar dolaşabilir. Simbiyotik ilişkikeri çok gelişmiştir ve balıklar buldukları et parçaları ile anemonu beslerler ve anemonun posasını ise anemon balıkları yer. deniz anemonu türlerini inceleyecek olursak, özellikle beslemek için satın aldığımız türlerinin de, akvaryumda olmasını istemediğimiz davetsiz misafir türlerin de olduğunu görüyoruz.

Bu da deniz anemonu geniş bir aile anlamına geliyor. Deniz anemonu türlerini kabaca ayırmak gerekirse, sınıfı Anthozo’lar, sıralama ise Actiniaria olarak geçer. Bizim satın aldığımız türler çoğunlukla kum anemonu ve Kaya anemonu olarak ayrılır.

Deniz anemonu nedir demişken elbette genel bir ayrım yapabiliyoruz. Çünkü yaşam adaptasyon kabiliyetleri öylesine yüksektir ki akvaryumda sizi şaşırtan alanlara da yerleşebilirler ve bir anemonun tüm parçaları yeni bir anemon mercan haline gelebilir. Çoğalma aynı zamanda bölüme yoluyla geçekleşir.

En son…

Merhaba !

Buralardayız !