Eklem Bacaklılar Hayvanlar Alemi

Apollon Kelebeği

Apollon Kelebeği

Apollon Kelebeği ; Papilionidae familyasından olan nadir bir kelebek türüdür. Deniz seviyesinden 1000 ila 2000 metre yükseklikler arasında dağlık ve ormanlık alanlarda yaşayabilmektedir. Bu nadir kelebeğin ana vatanı Polonya olup, ülkemizin Kuzey ve Orta Anadolu bölgesinin yüksek dağlarında çok rahat yaşam bulabilmektedir.

Ancak bu nadir kelebek türü yanlış ilaçlanma, asit yağmurları ve hastalıklar sebebiyle türü tehlikeye girmiştir. Koleksiyoncular tarafından sıklıkla aranan bir kelebek çeşididir. Kendiyle birlikte bulunduğu ekolojiye ciddi katkıları bulunan bu dev kelebeğin neslinin son bulmaması için ciddi çalışmalar yapılmaktadır.

Bilim dünyasının yaptığı çalışmalarda Apollo kelebeğine 6000 metre yükseklikte de izine nadir de olsa rastlamıştır. Bu kelebeği diğer kelebeklerden ayıran en büyük özelliği yükseklerde rahatlıkla hayat bulabilmesidir. Bu özel kelebeğin gövdesi kürke benzeyen siyah tüylerle çevrilidir. Bu siyah tüyler güneşten ısı emmesine yardım eder. Siyah benekli beyaz kanatları ise kanat boyu olarak diğer kelebeklerden daha büyüktür. Büyük kanatları güneşi daha fazla almasını ve daha rahat yükselmesini sağlamaktadır. Ayrıca kanatlarının saydamlığı güneş ışınlarını daha rahat emmesine yardımcı olmaktadır.

Apollo Kelebeği genelikle Ağustos ayının ilk yarısında çiftleşir ve yumurta bırakırlar. Bu nadir tür yaklaşık bir yıl boyunca gelişimini tamamladıktan sonra bir hafta civarında uçuşa geçmektedir. Ağustos ayı boyunca uçan bu kelebek 12 cm boyuna kadar ulaşmakta, türleri arasında büyüklüğü ile de dikkat çekmektedir.

Bu güzel kelebeğimiz ölmeden önce eşit aralıklarla 100’e yakın yumurtasını sedum isimli bir çiçeğe bırakarak kısa yaşamı sonlanır.