Acaip Hayvanlar Balıklar Gerçek Çeneliler

Balon Balığı

Balon Balığı

Balon Balığı; Yaratılan her canlının bir tür savunma mekanizması vardır. Denizde, karada ve havada yaşamını sürdüren hayvanların hepsinin kendi türlerine göre savunma şekilleri oldukça farklıdır. Bunlar içinde bir tanesi var ki tam bir yaradılış mucizesi. Deniz canlılarından olan Balon Balığıçok özel bir savunma mekanizmasıyla donatılmıştır ve düşmanlarından bu şekilde korunmaktadır. Balık düşmanı olmadığı anlarda normal bir görünüme sahiptir ve vücudunu çevreleyen iri dikenleri vardır. Bu dikenler tehlike olmadığında vücuduna yapışık durumda bulunur.

Ancak tehlike anında düşmanıyla karşılaştığı andan itibaren, düşmanının çene darbelerinden kendini korumak ve zarar görmemek için, vücudunu çok hızlı bir şekilde suyla şişirmeye başlar. Balon Balığı suyla vücudunu şişirirken diğer yandan vücudunda bulunan dikenler dik duruma gelir. Bu koruyucu kalkan oldukça serttir ve düşmanının çenesiyle yaptığı darbelere karşı bir set görevi üstlenir. Balon Balığı, kendisinden daha iri bir düşman tarafından yutulsa dahi vücudundaki dikenler sayesinde düşmanının boğazından geçmesine mani olur. Böylece düşmanı yutmak üzere olduğu balığı geri çıkarmak zorunda kalır. Böyle bir savunmayı küçük bir canlının düşünüp uygulaması elbette mümkün değildir.

Kolormatik Gözleri Olan Balon Balığı

Balon balığının anavatanı Güneydoğu Asya’dır. Balığın gözlerinde aşırı ışık gelmesine karşı duyarlı kimyasal bir  özellik vardır. Bu balığın 2.5 cm uzunluğundaki gözlerinde fotokromik merceklere benzeyen bir özellik bulunur ve merceklerin rengi de ışığın durumuna göre açılır ya da koyulaşır.

Balon balığı aşırı ışıkla karşılaştığında gözündeki kornea tabakasının kenar kısımlarında bulunan ‘kromatofor‘ adlı boya hücreleri, pigment (sarı renkli bir boya) yapmaya başlar. Bu boya gözün üzerine dağılarak adeta bir filtre görevi üstlenir ve gözlere gelen ışığın gücünü azaltır. Dolayısıyla Balon Balığı artık daha net görmeye başlar. Karanlık suda ise gözde bulunan boya kaybolur ve balığın gözü çok ışık alabileceği bir yapıya bürünür.

En son…

Merhaba !

Buralardayız !