Acaip Hayvanlar Balıklar Blog Hayvanlar Alemi

Boynuzlu balina olur mu? Olur!

8- Boynuzlu balina olur mu? Olur!
Olgun bir erkek balinanın dudağının üzerinden çıkan bu kıvrımlı boynuzlar 3 metreye kadar uzayabiliyor.
Boynuz, yapısı itibariyle oldukça hassas; 10 milyon tane sinir ucuna sahip.
Bu balina türünün sadece iki dişi olmasına rağmen bunun herhangi bir eksikliğini hissetmiyor.
Boynuzun işlevi hakkında kesin bir yargıya henüz varılamamış olsa da 3 teori var.
Bunlardan ilki boynuzunu silah olarak kullandığı yönündeyken bir diğeri navigasyon gibi kullandıkları yönünde.
Diğer bir teori ise; çiftleşme döneminde rakipleriyle mücadele ederken kullandığı yönünde…

Boynuzları

Boynuzlu balinaların boynuzlarının yapı ve işlevi konusunda yüzyıllardır, 1495 yılından beri kafa yoruluyor [1]. İlk başlarda, boynuzların ses ileticisi, alıcısı, ya da ek bir nefes alma organı olabileceği teorileri ortaya atılmıştı. Sivri boynuzlarını mızrak gibi kullanarak avlarını yaraladıkları da yaygın ama biraz fazla fantastik bir fikirdi; öyle olsa boynuzlarını yaralı hayvanların içinden çıkarmaları çok zor olurdu ve trajikomik bir şekilde avlarına takılı kalırlardı. Daha sonraki gözlemler boynuzların gerçekten de avlanmaya yardımcı olduğunu ortaya koydu. Boynuzlu balinalar avlarını mızraklamıyor olsalar da, boynuzlarını avladıkları balıkların kafasına vurup onları sersemletmek için kullanıyorlar.

Boynuzlu balinalarının boynuzları aslında aşırı büyüyen, içi dışına çıkmış birer diş. Ve boynuzlu balinaların bu boynuzlardan başka dişi yok! Normalde memeli dişlerinin dışı sert, içi ise birçok sinir içeren daha yumuşak yapıdadır. Boynuzlu balinaların diş boynuzu ise suyun tuzluluk oranını, basıncını ve sıcaklıklarını hissedebilen bir deri gibi, yani bir sensör olarak çalışıyor [1].

Ortalama 1.9 metre uzunluğundaki büyük boynuzlar genelde erkeklerde bulunuyor ve sol köpek dişlerinin aşırı büyümesinden kaynaklanıyor. Dişilerde genelde boynuz görülmese de, hem sol hem sağ köpek dişleri 33 santimetreye kadar büyüyen dişi ve erkekler de bulunmuş [1]. Yani boynuzların partner seçiminde büyük bir etken olması da olasılıklar arasında.

Yorum Ekle !

Yorum Ekle !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En son…

Merhaba !

Buralardayız !