Hayvanlar Alemi

Deniz Salyangozu

Deniz Salyangozu

Deniz Salyangozu ; Salyangoz bir kabuk içerisinde, küçük haşere grubunun bir üyesidir. Başının üzerinde yönlerini ve besin bulmasını sağlayan 2 çift anten bulunur. Bu kabuk salyangozları tehlikelerden, sıcaklardan ve soğuktan korur. Salyangoz nemli ve sulu alanlarda bulunur. Bunun nedeni ise salyangozların kabuğu ile vücudu arasında sıvımsı bir madde vardır.

Bu salgı sayesinde hareket eder ve geçtiği her yerde bu salgıyı bırakarak ilerler. Salyangozun vücut ısısını dengeleyen bu salgı tükendiğinde salyangoz suya ihtiyaç duyar. Ağızlarını törpü gibi kullanansalyangozlar yeşil bitkileri tüketerek beslenir. Tarla ve bahçelerde üretilen her türlü sebze ve meyvelere ve yapraklarına zarar verir. Salyangozlar yağışlı ve nemli bölgelerde daha çok görülürler.

Ülkemizde ise Karadeniz ve Marmara bölgesinde daha sık görülür. Salyangozların diğer haşerelerden en büyük farkı üremek için hem erkek hem dişi organlarının olmasıdır. Her döllenmede ortalama 200 yumurta bırakır.

Salyangozlar evlerde saksı çiçekleri ve bahçelerimize zarar verir. Fakat özellikle sebze ve meyve yetiştiricilerinin, ekinlerine zarar vermesinden dolayı çiftçilerin büyük belasıdır. Bu bakımdan salyangozlardan kurtulmak için mutlaka salyangoz ilaçlaması yaptırılması gerekir. Salyangozla müdahalede mutlaka Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı ilaçlama firması ile çalışın.

Çünkü korsan firmalar ve işi bilmeyen kişiler tarafından yapılan salyangoz ilaçlamasında hem siz hem bitkileriniz zarar görebilir.