Acaip Hayvanlar Balıklar Blog

Dumbo Ahtapotu

 Dünyanın en sevimli ahtapotu desek yeridir. Nadir bir türdür ve derin denizlerde yaşarlar. Kafasının yanındaki çıkıntılar ise kulak değil, gözdür.

 

Walt Disney’in fil kahramanı Dumbo’ya benzemesinden ötürü Dumbo ahtapotu adı alan bu ahtapot türü okyanusların 3000-4000 metre derinliklerinde yaşıyor. Başlarının iki yanında yer alan gözlerinin hemen üzerinde sevimli kepçe kulaklara benzeyen yüzgeçleri tam anlamıyla bir file benzemelerine neden oluyor.

Dumbo ahtapotu

Nadir olarak görülen Grimpoteuthis cinsine ait olan bu ahtapotlar, Opisthoteuthidae familyasında sınıflandırılmış pelajik şemsiye ahtapotlarındandır. Grimpoteuthis cinsinden bilinen 13-14 tür ahtapot yaşamaktadır. Bazı türleri kısa,bodur, sarı, deniz anasına benzer; bazıları ise büyük, kahverengi, yüürüyüş ayakkabısına benzer.

Yeni Zelanda , Avustralya , Monterrey Bay, Oregon , Filipinler , Papua Yeni Gine ve Azorlar civarında, okyanusun 3000-4000 metre derinliklerinde yaşarlar. bazen 7000 metre derinliklere de inebilmektedirler. Genel olarak yaklaşık 20 cm boyutunda küçük canlılar olsa da 1.8 metre uzunlukta ve 5.9 kilogram ağırlıkta dev türlerine de rastlanmıştır. Derinliklerin yüksek basınçlarına dayanacak şekilde yarı jelatinimsi veya yumuşak bir gövdeye sahip olan dumbo ahtapotlarının u veya v şelinde kalkanları bulunabilir. Küçük boylarına karşın 12 mm yi bulabilen iri gözleri ile de dikkat çekerler. Yüzdükleri zaman kolları vücudun altında bir etek gibi açılır. Bu yüzden şemsiye ahtapotlar grubunda sınıflandırılırlar. Gözleri ve vücudun alt kısmı arasında gaga benzeri bir oluşum vardır ve bu gagayı yemek yeme ve yemek yakalamak için kullanır. Erkekleri dişilerişnden desenleriyle ayrılır. Ömürleri ortalama 3-5 yıldır.İlk kez Yeni Zelanda sularında 1999 yılında keşfedilmiştir.

Tüm ahtapotlar  kendi sifonları aracılığıyla jet tahrik motorları gibi  kollarının darbeleriyle suyu iterek yüzerler. Dumbo ahtapotların ise kulak benzeri yüzgeçleri okyanusun derinliklerinde gezinmelerine yardımcı olur. Salyangoz , solucan , çift kabuklu yumuşakçalar, kabuklular ve kopepodları avlamak için okyanus tabanından birkaç metre yukarıda gezinirler.

Okyanusların derinliklerinde çalışmanın zorlukları ve nadir bir tür olması nedeniyle hakkında yapılan araştırmalar daha çok ölü örnekleri üzerinde yapılabilmektedir.

Yorum Ekle !

Yorum Ekle !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En son…

Merhaba !

Buralardayız !