Hayvanlar Alemi Kordalılar

Ebe Kurbağası

Ebe Kurbağası

Ebe Kurbağası ; Avrupa’da yaşayan ebe kara kurbağası, yaşamının büyük bir bölümünü karada, sudan uzakta olmayan toprak oyuklarda geçirir. Karada çiftleşir. Dişi yumurtalarını yere bırakınca, erkek onları spermasıyla döller. Yarım saat sonra, erkek kurbağa yumurtalarını ipe dizer gibi birbirine yapıştırır ve sonra da bunları arka ayaklarının üzerine yapıştırarak yerleştirir. Daha sonraki birkaç hafta nereye gitse, seke seke yumurtalarını da yanında taşır. Sonunda yavrular yumurtadan çıkacağında suya atlar. Yumurtaların yapışık olduğu arka ayaklarını tüm yavrular çıkana kadar suda tutar. Daha sonra tekrar karadaki oyuğuna geri döner.


Genellikle Batı Avrupa’da yaşar. Dikkati çeken en önemli özelliği üreme davranışları olmuştur. Erkek kurbağa, dişisinin şeritler halinde bıraktığı yumurtaları döller, bu yumurtaları arka bacaklarına sardıktan sonra yuvaya döner. Yumurtalar bu şekilde üç hafta kadar bekler. Erkek kurbağa zaman zaman beslenme amacıyla, kimi zaman da yumurtaları ıslak tutabilmek için dışarı çıkar. Yumurtaların açılma döneminde koruyucu kılıf açılır ve yavrular suyla buluşur.
Ebe kurbağa, 5-6 cm. boyunda, yuvarlak gövdelidir. Boz renkli derisinde çok sayıda siğil mevcuttur. Üreme dönemi ilkbahar ve yaz mevsimleridir.

”Kategori: Discoglossidae”

En son…

Merhaba !

Buralardayız !