Balıklar

Eşkina Balığı

Eşkina Balığı

Eşkina Balığı Scıaenıdae familyasından olup bilimsel adı Corvinanigra’dır. Ortalama boyu 30 – 35 santimdir. Ağırlığı 5 – 6 yüz gramdır. 3 – 4 kiloya kadar büyüklerine rastlanır.
Yapısı, yan taraflarından hafifçe yassı olarak elips şeklindedir. Sırtı hafif kamburumsudur. Başı vücuduna oranla büyüktür. Ağzı ufaktır. Kadife dişleri vardır. Derisi kalındır. Büyük pullarla örtülüdür. Sırtı koyu gri ile karışık lacivert renktedir. Yanları ve karnı sarıya çalan bir beyazlıkta olup kısmen janjanlıdır.
Ancak denizden çıktıktan bir süre sonra, daha doğrusu öldükten sonra zeytuni bir renk alır. Yüzgeçleri hayli gelişmiştir. Yüzme kesesi büyüktür. Yakalandığı veya çok korktuğu zaman yüzme kesesi şişmesi sonucu midesi ters dönüp ağzının ucuna kadar gelir.
Eşkinaya taş balığı ismi de verilir.
Bu neden taşlık yerlerde yaşaması değildir. Başının içinde ve gözlerinin arka tarafına doğru iki adet taş bulunur. Bu taşların üst tarafı hafif bombeli olup alt kısmı düzdür. Beyaz çakıltaşı rengindedir. Ağırlığı ortalama 6gram kadardır. Eskiden bu taşların limon eritilerek, karışımının idrar zorluğuna iyi geldiği söylenirdi. Tabii ki bugün böyle ilaçlara gerek yoktur.

Eşkina bütün ılıman denizlerde ve dolayısıyla sularımızda bulunur. Aslında Marmara’nın balığı olmakla beraber bir kısım sürüler nisan başlarından haziran sonuna kadar devam etmek üzere Marmara’dan Karadeniz’e çıkar. Ekim ayından itibaren Marmara’ya iniş yapar. Gerek çıkışta ve gerekse inişte, İstanbul Boğazı’nın ilişken yerlerinde bir süre konaklar.

Üreme devirleri yaz aylarıdır. Fakat bazılarında kasım ayında olgunlaşmış yumurta görülmektedir.
Eti çok lezzetlidir. Hemen hemen levreğe eş değerdedir.