Hayvanlar Alemi Kordalılar Kuşlar-Aves

Flamingo

Flamingo

Flamingo ; Çok uzun bacaklı, uzun boyunlu, kıvrık gagalı bir kuştur. Perde ayaklılardan olan bu kuşların ayak parmakları kısadır, bir deriyle birbirlerine birleşmiştir.

Flamingolar konik biçimli yuvalarını bataklık yerlerde yaparlar. Yuvaları çamurdandır. Flamingoların başlıca üç cinsi vardır. Bunlar, Afrika, Asya ve Güney Amerika’nın tropikal ve yarı tropikal bölgelerinde yaşarlar. Ayrıca Güney Avrupa’da yaşayan çeşitleri vardır. Bunlar kışın Afrika’ya göçerler. Bu arada Flamingoların bir türü de Türkiye’de bulunur.
Flamingoların çok iri olan gagaları tam ortadan, sanki kırılmış gibi, içeri bükülür. Flamingolar koyu kırmızı yahut alev renginde olur, pembe veya beyaz tüylü olanları da vardır. Kanatları, ve ya kanat uçları çok zaman siyah olur. Flamingo uçarken uzun boynunu öne, ayaklarını arkaya doğru uzatır. Çok zaman yüksekten uçar, suda yüzer; dinlenirken tek ayak üzerinde durur.

Flamingolar büyük topluluklar halinde bir arada yaşarlar. Tropikal güneş altında pırıldayan tüyleriyle, yüzlerce flamingoyu bir arada görmek, gerçekten seyredilmeye değer bir manzaradır. Uzaktan bir alevi andırdığı için, bu kuşlara, Portekizcede “alev” anlamına gelen “flama” dan ötürü bu isim verilmiştir.

Deniz ve ya göl kıyılarında da yaşayan Flamingolar bataklıklar içindeki salyangoz gibi canlılarla beslenirler.

Flamingoların, çoğunlukla, çok değişik bir beslenme şekli vardır. Başlarını suyun içine sokarak, çamuru, gagalarının iki yanındaki tarak gibi süzgeçlerden geçirerek, süzer, böylece su ve çamurdaki hayvanları yerler.,

Flamingoları en rahat göreceğiniz yer İzmir Karşıyaka Mavişehir’de yer alan bisiklet ve koşu parkurunun Tay Park kısmında ki ucudur. Burada flamingo sürüleri ile aranızda bir kaç metrelik bir mesafe bulunur ve toplu olarak nasıl yaşadıklarını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

En son…

Merhaba !

Buralardayız !