Blog

Hayatını Kurtaran Adamı Her Yıl Deryaları Aşıp Ziyaret Eden Penguen

Sadakat, vefa ve sevgi gibi kavramların bol miktarda içinin boşaltıldığı günümüz dünyasında, insanlara örnek olacak hareket bir penguenden geldi.

Arjantin'in Patagonya yöresinden bu sevimli penguen, bir zamanlar hayatını kurtaran bu adamı her yıl ziyaret ediyor.
Arjantin’in Patagonya yöresinden bu sevimli penguen Dindim, bir zamanlar hayatını kurtaran bu adamı her yıl ziyaret ediyor.
Hikayenin kahramanları 71 yaşındaki emekli duvar ustası ve balıkçı Joao Perreria ve penguen Dindim... Joao 2011'de kayalıkların üzerinde ölmek üzereyken bulduğu pengueni kurtarmış ve iyileşene kadar onunla ilgilenmiş. Onu balıkla özel olarak beslemiş ve Dindim adını vermiş.
Hikayenin kahramanları 71 yaşındaki emekli duvar ustası ve balıkçı Joao Perreria ve penguen Dindim’i
Joao 2011’de kayalıkların üzerinde ölmek üzereyken bulduğu pengueni kurtarmış ve iyileşene kadar onunla ilgilenmiş. Onu balıkla özel olarak beslemiş ve Dindim adını vermiş.
Bir haftanın ardından onu tekrar denize götürdüğünde ise Dindim gitmeyi reddetmiş...11 ay boyunca beraber yaşamışlar. Sonra Joao bir sabah uyandığında Dindim'in gittiğini farketmiş.
Bir haftanın ardından onu tekrar denize götürdüğünde ise Dindim gitmeyi reddetmiş…11 ay boyunca beraber yaşamışlar. Sonra Joao bir sabah uyandığında Dindimin gittiğini farketmiş.
Gelgelelim ayrılıkları çok uzun sürmemiş, çünkü Dindim birkaç aya kalmadan geri dönmüş! Bir güney amerika pengueni olan Dindim, tüy dökme döneminin ardından yaşadığı yöre olan Patangonya'ya dönmüş, ama Joao'yu ziyaret etmek için geri gelmiş. Bu eylemi küçümsemeyin, çünkü bu iki bölge arasındaki mesafeyi katetmek için neredeyse 8000 kilometre boyunca yüzmeniz gerekiyor!
Gelgelelim ayrılıkları çok uzun sürmemiş, çünkü Dindimi birkaç aya kalmadan geri dönmüş!
Bir güney amerika pengueni olan Dindim, tüy dökme döneminin ardından yaşadığı yöre olan Patangonya’ya dönmüş, ama Joao’yu ziyaret etmek için geri gelmiş.
Bu eylemi küçümsemeyin, çünkü bu iki bölge arasındaki mesafeyi katetmek için neredeyse 8000 kilometre boyunca yüzmeniz gerekiyor!
O zamandan bu yana, Dindim yılın sekiz ayını Joao ile geçirip, kalan dönemde memleketine dönüyor ve orada zaman geçiriyor. Dindim'in sadakati hayranlık verici. Zira her yıl gelmiş. Beş yıl boyunca... Joao da hislerini şöyle özetlemiş: "Onu evladım gibi seviyorum ve inanıyorum ki o da beni seviyor. Benden başka kimsenin ona dokunmasına izin vermiyor, ısırıyor. Ama benim kucağıma yatıyor ve onu elime almama müsaade ediyor. İlk gittiğinde çevremdekiler geri dönmeyeceğini söyledi ama o her yıl benim için geri döndü. Haziran gibi geliyor ve Şubat'ta evine dönüyor. Her sene aramızdaki bağ daha da kuvvetleniyor.
O zamandan bu yana, Dindim yılın sekiz ayını Joao ile geçirip, kalan dönemde memleketine dönüyor ve orada zaman geçiriyor.
Dindim’in sadakati hayranlık verici. Zira her yıl gelmiş. Beş yıl boyunca… Joao da hislerini şöyle özetlemiş:
“Onu evladım gibi seviyorum ve inanıyorum ki o da beni seviyor. Benden başka kimsenin ona dokunmasına izin vermiyor, ısırıyor. Ama benim kucağıma yatıyor ve onu elime almama müsaade ediyor. İlk gittiğinde çevremdekiler geri dönmeyeceğini söyledi ama o her yıl benim için geri döndü. Haziran gibi geliyor ve Şubat’ta evine dönüyor. Her sene aramızdaki bağ daha da kuvvetleniyor.
Konu ile ilgili danışılan Biyolog Krajewski, daha önce hiç böyle bir şeyle karşılaşmadığını söylemiş. Penguen muhtemelen Joao'yu ailesinden biri olarak görüyor, hatta onu da bir penguen zannediyormuş... Sevgi ve vefanın anlamını bir kez daha kavramızı sağlayan bu vaka için Joao ve Dindim'e teşekkür ediyoruz! 👏
Konu ile ilgili danışılan Biyolog Krajewski, daha önce hiç böyle bir şeyle karşılaşmadığını söylemiş.
Penguen muhtemelen Joao’yu ailesinden biri olarak görüyor, hatta onu da bir penguen zannediyormuş…
Sevgi ve vefanın anlamını bir kez daha kavramızı sağlayan bu vaka için Joao ve Dindime teşekkür ediyoruz! 👏

Yorum Ekle !

Yorum Ekle !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir