Ne Biliyoruz ?

Hayvanlar Hakkında Ne Biliyoruz ? Part 5

Ayıların koku duyusu insandan 2000 kat daha iyidir ve denizdeki avı bile koklayabilirler.


Kutup ayısı bütün yıl boyunca ihtiyaç duyacağı yiyeceğin 2/3’ünü bahar mevsiminde yemek zorundadır. Bu sıcak aylarda ise yalnızca 20 avdan 1’inde başarılı olabilirler çünkü fokları avlarken kullandıkları buz parçaları erimiştir.


Küçük bir fok balığında bulunan vücut yağında 100.000 kalori bulunur ve bu kutup ayısına 1 hafta yeter.


Dönücü yunuslar avlarını yaydıkları sonar dalgalarıyla sersemletip daha sonra yerler.


Şişe burunlu yunuslar ise yalnızca gel git olduğunda denizin çekildiği yerlerde avlanabilirler, bunu yapmak için yalnızca 3 saatleri vardır. Grup halinde; küçük balıkları denizin çekildiği noktalara doğru sürerler; ve orada kendilerini geçici olarak karaya vurup avlarını yerler.

 


Karada yaşayan yırtıcıların en hızlısı çitalar, maksimum hızlarını yalnızca bir kaç saniyeliğine sürdürebilirler.


Dünyanın en büyük yırtıcılarının %75’inin nüfusu büyük oranda azalma gösteriyor. Bunun en büyük sebebi ise insanoğlunun etkisi.


Bir ayınınkiyle aynı büyüklükteki pençeleri ve 2m’lik kanat genişliğiyle Harpya kartalı maymun ve tembel hayvanlarla beslenir.


Kendinden 3 kat daha büyük örümcekleri yiyebilen Portia örümceği, vücut boyunun 50 katı kadar uzun mesafeleri sıçrayabilir.


İnsanın baş parmağından daha küçük olan Darvin örümceği (Caerostris darwini) 25m’ye kadar ipek üretebilir. Bu ipek dünyadaki en dayanıklı doğal liftir ve çelikten daha güçlüdür.


Peygamber böceğinin kolları bir insanın göz kırpma hızından 10 kat daha hızlı saldırıya geçebilir. Bu böcek türü ayrıca 3 boyutlu görebilen tek türdür.


Abdopus ahtapotu yeryüzünde yürüyebilen tek ahtapot cinsidir.


Orman yırtıcılarının en büyüğü kaplan 200kg ağırlığa kadar ulaşabiliyor. Kaplanlar fırtınalar sırasında avlanarak hem karanlığı hem de gürültüyü kullanarak kendilerini gizliyorlar

Kuzey Amerika’nın en büyük ayıları olan Boz Ayılar, bütün yılı geçirecekleri yiyeceği bulmak için somon balığı göçlerine muhtaçlar.
hayvanlar-hakkinda-bilinmeyenler (2)
Parson bukelamunun dili vücudundan daha uzundur.
hayvanlar-hakkinda-bilinmeyenler (3)
Aslan balığının çizgileri görsel olarak çok karmaşık olduğu için; avı onun ne kadar yakında olduğunu anlamakta zolanır.
hayvanlar-hakkinda-bilinmeyenler (4)
Dünya üzerinde yaşamış olan gelmiş geçmiş en büyük hayvan olarak bilinen mavi balina yaklaşık 200 ton ağırlığındadı.
hayvanlar-hakkinda-bilinmeyenler (5)
Haftalar boyunca günde 170km yol alarak yüzebilirler. Mavi balinanın ağzını açması o kadar çok enerji gerektirir ki, yalnızca avları yoğun ve yeteri kadar sayıdayken ağzını açıp onları yakalar.
hayvanlar-hakkinda-bilinmeyenler (6)
Bal Porsuğunun avlayıp beslendiği 50’den fazla hayvan var; bunların arasında akrep ve deve kuşu yumurtası da yer alıyor.
hayvanlar-hakkinda-bilinmeyenler (7)
Timsahların çiğneme yetisi olmadığı için, avlarının etrafında bir grup olurlar ve avladıkları hayvandan daha küçük ısırıklar alabilmek için vücutlarını döndürürler.
hayvanlar-hakkinda-bilinmeyenler (8)
Nil timsahları, göç eden sürülerin av alanlarına gelmesini beklerler ve bu yaklaşık 1 yıllık bekleyiş süresince aç kalabilirler.
hayvanlar-hakkinda-bilinmeyenler-(10)
Çitaların avlanma teşebbüslerinin %60’ı başarısıklıkla sona erer, bazen avlarını yakalamak için, arkadan yaklaşıp onları düşürürler.
hayvanlar-hakkinda-bilinmeyenler (1)

Yavru çitaların %90’ı 2. yaşlarını dolduramadan ölürler.
hayvanlar-hakkinda-bilinmeyenler (9)

Yorum Ekle !

Yorum Ekle !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir