Ne Biliyoruz ?

Hayvanlar Hakkında Ne Biliyoruz ? Part 6 (Bal Porsuğu)

İsmi nereden geliyor?Bal porsuğu dendiğinde, şöyle üç aylık yavru golden tatlılığı bekliyorsunuz değil mi? Evet ama kendisinin ismi oradan gelmiyor. Tahmin edilebileceği üzere, balı gerçekten çok seviyor. İğnesi birçok hayvanı nakavt edecek arıların kovanına yaptığı baskınlarda zarar görmemesini sağlayan, kalın derisi ile bu ismi almıştır.
İsmi nereden geliyor?


Bal porsuğu dendiğinde, şöyle üç aylık yavru golden tatlılığı bekliyorsunuz değil mi? Evet ama kendisinin ismi oradan gelmiyor.
Tahmin edilebileceği üzere, balı gerçekten çok seviyor. İğnesi birçok hayvanı nakavt edecek arıların kovanına yaptığı baskınlarda zarar görmemesini sağlayan, kalın derisi ile bu ismi almıştır.

Bal porsukları Afrika'da yaşasa da, akrabaları sansargiller ortadoğunun çeşitli bölgelerinde görülebiliyor.  Evde çok uzaklaşmazsanız huzur içinde yürüyebilirsiniz ancak olur da karşınıza çıkarsa, para da isterse verin, telefonunuzu da isterse verin. Üstelemeyin. İnsan hayatı ucuz değil.
Bal porsukları Afrika’da yaşasa da, akrabaları sansargiller ortadoğunun çeşitli bölgelerinde görülebiliyor.
Evde çok uzaklaşmazsanız huzur içinde yürüyebilirsiniz ancak olur da karşınıza çıkarsa, para da isterse verin, telefonunuzu da isterse verin.
Üstelemeyin. İnsan hayatı ucuz değil.
Şimdi aslana, leopara nasıl el kol yapabiliyor diye düşünmüşsünüzdür... Kendisinin korku hormonu olmadığı söyleniyor, varsa da biz göremedik. Bozulmuş olabilir. Sansargiller eşrafının, etçiller sülalesinden bal porsuğu (Mellivora capensis) ailesi, korku nedir bilmez tavırları ile kısacası Afrika kırsallarında isim yapmış, oldukça geniş bir kitlenin sevgisini kazanmış bir hayvandır.  Mülkiyete, aslan faşizmine, Afrika'yı ele geçirmeye çalışan emperyalizme karşı tek başına dik durmuş ve adını kalbimize yazdırmıştır!
Şimdi aslana, leopara nasıl el kol yapabiliyor diye düşünmüşsünüzdür… Kendisinin korku hormonu olmadığı söyleniyor, varsa da biz göremedik. Bozulmuş olabilir.
Sansargiller eşrafının, etçiller sülalesinden bal porsuğu (Mellivora capensis) ailesi, korku nedir bilmez tavırları ile kısacası Afrika kırsallarında isim yapmış, oldukça geniş bir kitlenin sevgisini kazanmış bir hayvandır.
Mülkiyete, aslan faşizmine, Afrika’yı ele geçirmeye çalışan emperyalizme karşı tek başına dik durmuş ve adını kalbimize yazdırmıştır!
Bir yandan tartıştığı kişiden uzaklaşırken bir yandan da el kol yapan, bırakın abi ya bırakın neymiş derdi bi görelim diyen kavgacı tiplerin doğal yaşamdaki temsilcisi.
Bir yandan tartıştığı kişiden uzaklaşırken bir yandan da el kol yapan, bırakın abi ya bırakın neymiş derdi bi görelim diyen kavgacı tiplerin doğal yaşamdaki temsilcisi.
Korku hormonu olmayan tek hayvan!
Korku hormonu olmayan tek hayvan!
Onun dışında makamı, mevkisi ne olursa olsun geri dönmeyen hayvandır. Yedi vites var, geri vites yok lafı onun için söylenmiştir.  Rakiplerine karşı kükrerken çıkardığı sesin yanında aslan kükremesinin miyavlama gibi kaldığı söylenir. Zaten görselde de, 'küçük enişteye' karşı ne yapacağını düşünen bir aslanı görüyoruz.
Onun dışında makamı, mevkisi ne olursa olsun geri dönmeyen hayvandır. Yedi vites var, geri vites yok lafı onun için söylenmiştir.
Rakiplerine karşı kükrerken çıkardığı sesin yanında aslan kükremesinin miyavlama gibi kaldığı söylenir. Zaten görselde de, ‘küçük enişteye’ karşı ne yapacağını düşünen bir aslanı görüyoruz.
Pençeleri aslan kadar olmasa da, cüssesi bir fil kadar olmasa da, kobra gibi zehri olmasa da onun kocaman bir yüreği var. Fikirleri var, ve fikirlere kurşun işlemez.  Diğer hayvanlar, aslanlarla karşılaştığında kaçar gider. Bal porsuğu ise, standart olarak kükrüyor, hiçbir şey yapamayacağını anlarsa düşmanının altına sızarak testislerini koparıyor... Bu yüzden, ona badass diyorlar. Varsın desinler.
Pençeleri aslan kadar olmasa da, cüssesi bir fil kadar olmasa da, kobra gibi zehri olmasa da onun kocaman bir yüreği var. Fikirleri var, ve fikirlere kurşun işlemez.
Diğer hayvanlar, aslanlarla karşılaştığında kaçar gider. Bal porsuğu ise, standart olarak kükrüyor, hiçbir şey yapamayacağını anlarsa düşmanının altına sızarak testislerini koparıyor…
Bu yüzden, ona badass diyorlar. Varsın desinler.
Bir belgeselden; Leopar büyükçe bir hayvan avlayıp ağaca çıkarıyor diğer hayvanlar yemesin diye; kendisi de su içmeye gidiyor. Bir grup bal porsuğu gezerken artık kokusundan mı nedendir bilmem ağacın üstündeki avı fark edip, inceden tırktıklamaya başlıyorlar. Leopar geri dönünce bunları avın üstünde basıyor ama bunlar bir şey olamamış gibi leopara el kol yaparak ve akıllı ol gibisinden sesler çıkararak ortamdan uzaklaşıyorlar. Bu olayları izleyen bir sırtlan ise ammann ben arada kaynamayayım diye fırlayıp kaçıyor. Leopar yine bir süre avdan uzaklaşınca bu bal porsukları yine dadanıyor sonra leopar yine gelip bunları kovalıyor; bunlar yine ağır ağır, el kol yaparak olay yerinden uzuyorlar. (ekşi sözlük, mindtraveler)
Bir belgeselden;
Leopar büyükçe bir hayvan avlayıp ağaca çıkarıyor diğer hayvanlar yemesin diye; kendisi de su içmeye gidiyor. Bir grup bal porsuğu gezerken artık kokusundan mı nedendir bilmem ağacın üstündeki avı fark edip, inceden tırktıklamaya başlıyorlar. Leopar geri dönünce bunları avın üstünde basıyor ama bunlar bir şey olamamış gibi leopara el kol yaparak ve akıllı ol gibisinden sesler çıkararak ortamdan uzaklaşıyorlar. Bu olayları izleyen bir sırtlan ise ammann ben arada kaynamayayım diye fırlayıp kaçıyor. Leopar yine bir süre avdan uzaklaşınca bu bal porsukları yine dadanıyor sonra leopar yine gelip bunları kovalıyor; bunlar yine ağır ağır, el kol yaparak olay yerinden uzuyorlar. (ekşi sözlük, mindtraveler)
Bal porsuğu tek takılan bir hayvandır. Yalnızca çiftleşme zamanı partneriyle bir araya gelir, sonra geri döner.  Vahşi doğa ortamında aslan gibi birçok hayvan sürü halinde yaşamayı tercih etmişken, o yalnızlığı tercih etmiştir.
Bal porsuğu tek takılan bir hayvandır. Yalnızca çiftleşme zamanı partneriyle bir araya gelir, sonra geri döner.
Vahşi doğa ortamında aslan gibi birçok hayvan sürü halinde yaşamayı tercih etmişken, o yalnızlığı tercih etmiştir.
Bal porsuğu begesellerini takip edenlerin iyi bildiği bir sahne vardır. Kobra ile mücadeleye giren bal porsuğu, yılanın zehrinden dolayı bir süre yerde baygın bir şekilde yatar. Sonra uyanır, yılanı kaldığı yerden yemeye devam eder.  Bu sahneyi, belgesel videosunda 2.15'ten sonra izleyebilirsiniz.
Bal porsuğu begesellerini takip edenlerin iyi bildiği bir sahne vardır.
Kobra ile mücadeleye giren bal porsuğu, yılanın zehrinden dolayı bir süre yerde baygın bir şekilde yatar. Sonra uyanır, yılanı kaldığı yerden yemeye devam eder.
Bu sahneyi, belgesel videosunda 2.15’ten sonra izleyebilirsiniz.
Derisi kalın, elastik yapıdadır.  Yavru bir fili anında öldüren kobra zehiri ile bir süre baygınlık geçiren, sonra uyandığında kalkıp kobrayı yemeye devam eden bir iradedir. Yüzebilen, zıplayabilen, günde birkaç yüz kilometre şehirlerarası yol yapan bir hayvandır.  Yani doğanın bir açığıdır!
Derisi kalın, elastik yapıdadır.
Yavru bir fili anında öldüren kobra zehiri ile bir süre baygınlık geçiren, sonra uyandığında kalkıp kobrayı yemeye devam eden bir iradedir.
Yüzebilen, zıplayabilen, günde birkaç yüz kilometre şehirlerarası yol yapan bir hayvandır.
Yani doğanın bir açığıdır!

En son…

Merhaba !

Buralardayız !