Balıklar Kordalılar

Papağan Balığı

Papağan Balığı

Papağan Balığı ; Cichlidler tatlı su balıklarıdır ve tüm papağan çiklitleride tatlı suda yaşarlar. Bilinen iki çeşit papağan çiklet vardır. ”Hoplarchus psittacus” orijinal papağan çiklitdir. Bu büyük yeşil çiklit Amazon, Güney Amerika’da ve Orinoco Nehri su oluklarında yaşar. Ağzının papağan ağzına benzemesinden dolayı papağan balığı denmiştir. Bu balık bir çok hobici tarafından yetiştirimiştir ve nadir bulunur. Muhteşem bir balıktır.

Papağan çiklit ve diğer tür giderek evde beslenerek yayılmaya başlamıştır. Kan papağan cichlidin diğer ismi ”kırmızı papağan cichlid” veya ”kan kırmızı papağan cichlid”dır. Bu balık ilk üretildiğinde birkaç yıl önce, sadece turuncu rengi mevcuttu. Şimdi, renkleri turuncu, mavi, yeşil,kırmızı ve hatta mora kadar her türlü olabiliyor. Bu sayfanın geri kalanında papağan çiklet ”kan papağan çiklet” hakkında bilgiler bulacaksınız.

Kan papağan çiklit melez bir hayvandır. Balıkların kesin kökeni belirsiz fakat Güney Amerikada yaşayan balıkların çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıktığı tahmin edilmektedir , büyük olasılıkla severum çiklit gibi görünüyor (Heros Severus) ve Orta Amerikasan, muhtemelen Midas cichlid (Amphilophus citrinellus) veya Red Devil (Amphilophus labiatus) çiklit ile çiftleştirilmiş gözüküyor