Kuşlar-Aves

Tavus Kuşu

Tavus kuşu sülün familyasından olan son derece güzel görünümlü ve ihtişamlı bir kuş türü olmaktadır. Özellikle çiftleşme dönemlerindeki kur hareketleri muazzam görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Bu anlamda erkekler yaptıkları gösterişleri hareketlerle bilinmektedirler. Güzel görünüm genellikle erkeklerde bulunmaktadır. Dişiler daha çok kahverengine veya griye dönük renkte olmaktadırlar. Kuyruğuna açan erkek tavus kuşu son derece heybetli bir şekilde görülmektedir.

Tavus Kuşunun Tarihteki Kültürel Özellikleri
Tavus kuşu Antik Yunanistan’da bir tanrıça simgesi olarak ifade edilmektedir. Antik Yunan tanrıçalarından olan Hera da bu tür ile simgelenmektedir. Özellikle kuyruğunda yer alan göz görünümündeki desenler bu simgenin bir hikayesini yansıtmaktadır. Hikayeye göre tanrıçaya hizmet eden çok gözlü dev Argos Hermes tarafından öldürülünce, tanrıçanın ölen devin gözlerini alarak bu türün kuyruğuna serptiği söylenmektedir.

Rivayete göre Tanrı Azda tarafından yaratılan kuş kendisine evreni ve insanları yaratma görevi verilmiş bir melek olarak simgelenmektedir. İslamiyet’e göre ise mutluluk, bolluk ve refah gibi güzel kavramlarla eşleştirilmiştir.

Tavus kuşu
nun varlığı iki tür olarak bilinmektedir. Bunlardan ilki mavidiğeri de yeşil tavus kuşudur.

  • Mavi tavus kuşu: Genellikle Hindistan’ın alt kesimlerinde yaşamaktadır. Hindistan’ın ulusal kuşu olarak da gösterilmektedir. Bu anlamda Hint tavus kuşu olarak da söylenmektedir. Kurak, yarı kurak ve çalılık alanlarda yaşayan tür yuvasını yere yapmasına karşın ağaç tepelerine tünemektedir. Genellikle tohumla beslenen kuşbazı durumlarda böcek, meyve ve sürüngen yiyebilmektedirler.
  • Yeşil tavus kuşu: Burma’nın doğusundan başlayıp Cava’ya kadar uzanan alan içerisinde yaşayan bir tür olmaktadır. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan Dünya Koruma Birliği tarafından koruma altına alınarak avlanması yasaklanmıştır
  • Bu iki türüyle birlikte Kongo tavusu olarak bilinen bir tür de bulunmaktadır. Bu tür 1936 yılında keşfedilmiş bir tavus kuşu türü olmaktadır. Genel olarak tüylerinin güzelliği nedeniyle istenen bir kuş türü olmaktadır. Ancak özellikle hindilerle aynı familyadan olmalarından dolayı etleri de son derece lezzetli olmaktadır. Eski Roma döneminde bu kuş özel misafirlere ikram edilmiştir. Çini sanatında da önemli yer edinmiş bir figür olmaktadır. Türk çini sanatı içerisinde özel hayvan figürü olarak sıklıkla kullanılmıştır.