Balıklar

Trakonya

Trakonya

Trakonyalar veya genel olarak adlandırılan çarpan balıkları, ülkemizin en zehirli balık grubunu oluşturur. Kumlu çamurlu zeminlerde kendilerini zemine gömerek yaşarlar. Kıyılarımızda genel olarak 12- 25 cm. boyda olanları yoğunlukla görülmekle birlikte dünyada yakalanan en büyük Trakonya 53 cm ile karasularımızda ele geçirilmiştir.
Birinci sırt yüzgecinin 1-2-ve 3. dikeni ile solungaç kapağının ucundaki dikenler ( Yüzgeç dikeni ) zehirlidir. Özellikle solungaç kapağının zehiri diğerine oranla 10 kat daha güçlüdür. En hafif dokunma bile bu balıkların kurbanlarını sokmaları için yeterlidir. Yapılan bir araştırmaysa, zehirlerinin 0,0004 ml’sinin 250 fareyi öldürebilecek güçte olduğunu ortaya koymuştur.En sığ sahillerden 150 metre derinliğe kadar dağılım gösterirler. Genel olarak yazın sığ yerlere, kışınsa derinlere çekilirler. Sahillere yaklaştıkları dönem, deniz faaliyetlerinin yoğun olduğu yaz dönemine rastladığından yüzücüler, dalıcılar ve balıkçılar için tehlike yaratırlar.

Trakonya sokması sonrası kişinin duyarlılığına bağı olarak, bulantı, kusma, adale seğirmesi, solunum zorluğu, kalp durması şok ve koma gibi çok ciddi olaylar olabilmektedir. İğnenin batması durumda, yara amonyak ile yıkanmalı ve zehrin yapısını bozabilmek için olabildiğince sıcak suya sokulmalıdır.
Yara kanıyorsa yara hafifçe açılabilir bıçakla yani çizik atılır diken var ise çıkarılır (elle değil), trakonya nın zehri ısıya dayanıklı olmayan proteinlerden oluşur bu yüzden 40-45 derecelik suya sokarsanız proteinler bozulur böylece zararı en aza indirgersiniz.

Su yoksa idrar da iş görebilir, daha sonra yara amonyakla temizlenebilir. 1-2 ağrı kesici ile rahatlama sağlanır. Şişen yerlere buz ve alkol pansumanı yapılabilir.En yakın sağlık kurumuna gidilmelidir.

Yorum Ekle !

Yorum Ekle !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir