Acaip Hayvanlar Blog

Vampir Mürekkep Balığı

 Derin denizlerde uzun yıllardır evrim geçirmeden yaşayan bir hayvandır. Avını yakalamadan önce tüm kollarını açarak siyah renge dönüşür.

Kafadanayaklılar sınıfının, Önayaklılar takımının Sepiidae familyasından bir yumuşakça türüdür. Boyları 7.5 cm’ den 1.5 m’ye kadar değişen yaklaşık 80 türü tanınır. Vücutları oval ya da kalkan biçimindedir. Dar yüzgeçleri ve çevrelerinde beş çift kol ağzı vardır. Bunlardan ikisine kavrama organları denir. Ötekilerden daha uzundurlar. Başın kenarındaki özel keselerin içine çekilebilirler. Bunları avlanmak için kullanır ve küreğe benzer uçlarla tutunurlar. Geriye kalan sekiz kolun iç yüzünde düzgün sıralar biçiminde dizilmiş emici organlar vardır. Mürekkepbalıkları, yüzgeçleri ile dalga hareketleri oluşturarak yüzerler fakat rahatsız olunca, kafa boşluğundaki tünelden su fışkırtıp kendilerini geriye doğru iterek giderler. Vücutları yüzeyin hemen altındaki yaprak biçimli kireçli kabukla sertleşmiştir. Solunum, kafa boşluğunda çift çift yerleşmiş solungaçlarla yapılır. Ağızlarında bir çift kuvvetli gagaya benzer çene vardır, dil üzerindeki sivri dişlerle rende gibi bir organdır. Mürekkepbalığı armut biçimli ve kapsülle çevrili yumurtalarla ürer. Yumurta kümeleri mercan dallarına ve öteki sualtı yaratıklarına yapışırlar. Mürekkepbalığının bağırsağının sonunda yerleşmiş bir mürekkep kesesi vardır. Tehlike anlarında “sepia” denilen mürekkebi suya bırakır ve suyu bulandırarak görünmeden kaçar. Mürekkepbalığı, büzülebilen renk hücreleri yardımıyla bulundukları çevrenin rengini taklit edebilir. Renk değişiklikleri kavga ya da korku sırasında da izlenebilir. Vücut rengi kahverengiye dönünce çoğunlukla koyu mavi olan gözlerde kırmızı olur.
Bilinen mürekkepbalığı Atlas Okyanusu’nun kuzeydoğusunda, İngiliz Kanalı’nda Kuzey Denizi’nde ve Akdeniz’de bulunur. Boyu en fazla 40 cm’dir. Ancak kavrama organları ile yaklaşık 60 cm’ye uzayabilir. Balık ve öteki deniz hayvanlarını da yemesine karşın, çoğunlukla kabuklularla beslenir. Mürekkepbalığının eti özellikle İtalya, Yunanistan ve Uzakdoğu olmak üzere dünyanın birçok yerinde sevilir.

Yorum Ekle !

Yorum Ekle !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En son…

Merhaba !

Buralardayız !